MgA. JANA ANDĚLOVÁ PLETICHOVÁ

ŽIVOTOPIS

Narodila se v roce 1960 v Olomouci, kde vystudovala gymnázium. Dva roky byla členkou operního sboru v Olomouci. V letech 1981-1986 studovala obor operní režie na JAMU v Brně. Poslední ročník již byla v angažmá v Opavě. V letech 1995-2002 působila na volné noze a režírovala hlavně v divadlech v Ostravě, Českých Budějovicích, Liberci, v Olomouci, Brně, Ústí nad Labem, později opět v Opavě, kam se po sedmi letech vrátila na místo kmenového režiséra. Po několika letech začala ve Slezském divadle v Opavě pracovat také jako dramaturg. Od roku 2011 je Jana Andělová Pletichová šéfem opavské opery s pokračujícím úvazkem režiséra a dramaturga. Na Slezské univerzitě působí od roku 2007.

 

 

VÝUKA PŘEDMĚTŮ

Seminář divadelní tvorby

 

 

PUBLIKAČNÍ ČINNOST

Průběžná několikaletá redakce divadelních (operních, operetních a baletních) programů, divadelních zápisníků atd.

 

 

TVŮRČÍ A UMĚLECKÁ ČINNOST

Dvě divadelní sezóny – členka sboru opery v Olomouci, třicet let nepřetržité praxe divadelní režie, přes sto režií oper, operet, mnoho režií koncertů, komponovaných pořadů a mimo divadelních akcí pro město Opava, Charitu, spolupráce se školami různého typu atd., dramaturgická činnost, úprava texů atd.

Její inscenace byly vyvezeny na tuzemské a zahraniční festivaly. Poutníci do Mekky ( Německo), Trubadůr (Německo), Don Pasquale (Německo), Norma (Španělsko, Polsko), Lucie di Lammermoor (Malta, Polsko), atd.

 

 

OCENĚNÍ

Operní festival Praha 2005 – cena Libuška za operu Oldřich a Boženka

Operní festival Praha 2015 – cena Libuška za operu Její pastorkyňa

Časté nominace zpěváků a herců z inscenací Jany Andělové na Thalii, udělení Thallie Kataríny Jordy Kramolišové za roli Normy v režii Jany Andělové, atd.

 

 

Napsat komentář