Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.

Narodil se v roce 1975  ve východobosenském městě Brčko.

Absolvoval pedagogiku na Filozofické fakultě v Sarajevu a herectví na Fakultě humanitních studií v Mostaru.

V Bosně působil jako výchovný poradce na Persko–bosenském gymnáziu v Sarajevu. Šest let byl v hereckém angažmá v Bosenském národním divadle v Zenici.

Od roku 2006 žije v České republice. Absolvoval divadelní vědu na  Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a doktorské studium na pražské DAMU (obor Scénická tvorba a teorie scénické tvorby). Je aktivním členem společností bratří Čapků.

Jako garant, dramaturg a překladatel se podílel na festivalu scénických čtení textů autorů ze zemí bývalé Jugoslávie YOUGO!, který organizovalo brněnské Divadlo Feste (2011).

Do češtiny překládá bosenské, chorvatské a srbské divadelní hry, z nichž díla přeložená ve spolupráci s Janou Cindlerovou se dočkala mimořádného ohlasu (inscenaci hry Niny Mitrović Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty uvedl v premiéře pražský Činoherní klub v režii Martina Čičváka roku 2012).

Do bosenštiny přeložil např. texty Karla Čapka, Jana Skácela, Milana Kundery, Josefa Topola, Ireny Douskové, Lenky Lagronové, Petra Zelenky či Miroslava Bambuška.

Detailní CV

Přehled divadelní a filmových rolí Hasana Z.