Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D.

cindlerováTeatroložka, VŠ pedagožka pražské DAMU a Slezské univerzity v Opavě, divadelní lektorka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě

Jana Cindlerová je Ostravačka. Narodila se v Polance nad Odrou a vyrostla v amatérském divadle. Vystudovala bohemistiku na Slezské univerzitě v Opavě a divadelní vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Na Divadelní akademii múzických umění v Praze nyní dokončuje doktorské studium scénologie u pana prof. Jaroslava Vostrého. Přednáší historii divadla a teorii dramatu na Slezské univerzitě v Opavě (od 2007) a na DAMU v Praze (od 2011). Jako metodička, tvůrkyně a produkční divadelně­vzdělávacích akcí a projektů, pedagožka seminářů a workshopů pro žáky, studenty i pedagogy začíná působit (od ledna 2015) jako divadelní lektorka v Národním divadle moravskoslezském, které tuto průkopnickou pozici zřídilo jako vůbec první z tzv. kamenných divadel v České republice (zde ji založila a etablovala předchůdkyně a kolegyně Tereza Strmisková). Jako divadelní recenzentka pořadu Mozaika spolupracovala s Českým rozhlasem 3 – stanicí Vltava (2012–2014), pro kterou též příležitostně připravuje krátké pořady (Výročí týdne).

Je spoluautorkou kolektivní monografie, velmi kladně přijaté (nejen) odbornou veřejností: CINDLEROVÁ, Jana / PÁCL, Štěpán / MAREČKOVÁ, Tereza / ONDRUCH Pavel. Slovo a obraz na scéně: generační příspěvek k současné dramaturgii, Praha: AMU/KANT 2010. Je autorkou odborných studií publikovaných v recenzovaném časopise Disk, sbornících Theatralia (FF MU Brno), sbornících z teatrologických sympozií (JAMU, DAMU), programech k divadelním inscenacím (Městské divadlo Brno, Městské divadlo Zlín, Divadlo na Vinohradech) apod. Je spoluautorkou překladů divadelních her z balkánských jazyků (ve spolupráci s Hasanem Zahirovićem). Hru Niny Mitrović Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty inscenoval v české premiéře pražský Činoherní klub (režie Martin Čičvák, premiéra 12. 4. 2012), většina ostatních byla dosud uvedena formou scénických čtení. Jako redaktorka (i korektorka) má na svém kontě řadu (nejen) odborných publikací vydaných zejména nakladatelstvím AMU/KANT, v poslední době pak i pod hlavičkou ostravského NDM. Jako lektorka dramatické výchovy a anglického jazyka spolupracuje s brněnskou organizací pro environmentální vzdělávání Lipka (od 2007). Je dlouholetou příležitostnou porotkyní přehlídek amatérského divadla a dětských recitačních soutěží (od 2002).Hraje na piano, působí v hudební kapele.

Pedagogická činnost

JC Publikační činnost (do 27. dubna 2019)

Spolupráce s Českým rozhlasem 3 – Vltava

Napsat komentář